A különböző pályázati lehetőségek folyamatos figyelésén kívül vannak olyan területek, amelyeket a város saját erőből is meg tud valósítani, ezek közé tartozik a Fecskevédelmi Program, amelyet Németh Ákos tanácsnok tárt a döntéshozók elé.
A Magyarországon fészkelő három fecskefaj és a hozzájuk életmódjában és külalakjában meglehetősen hasonlító sarlósfecske a vasi megyeszékhely körzetében is fészkelő fajnak számít, számítanak. A Fecskevédelmi Program célja ezen fajok állományaik felmérése, a szombathelyi lakosság érzékenyítése és jóindulatának felkeltése, továbbá az említett madarak életfeltételeinek támogatása.
A fecske a magyar népi kultúrában a tavasz, a remény hírnöke; a koronavírus-járvány idején a természetvédelmi hasznon túl azt is várjuk kezdeményezésünktől, hogy ezen kedves madarak mindannyiunk szellemi-lelki komfortérzetét is gazdagabbá teszik. A fecskék eltűnése vagy jelenléte nemcsak lelkiismereti kérdés, hiszen a városi életközösségek egyik legfontosabb madárfajainak számítanak, ráadásul táplálkozásuk során olyan repülő ízeltlábúakra (köztük szunyogokra) vadásznak, amelyek az emberek életét is megkeserítik - a vegyszeres permetezés mértékének esetleges csökkentéséről nem is beszélve
A szakmai előfeltételeket a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület részletesen kidolgozta, hozzáférhetővé tette (https://www.mme.hu/fecskevedelmi_eszkozok). Az egyesület Magyarország egyik legrégebbi, legnagyobb, legfontosabb szakmai munkát végző civil szervezete, köztiszteletben áll a közössége, a tudományos világ által elismert munkássággal, tagsággal.