Július 10-én Szombathely adott otthont a JustClimate projekt harmadik műhelymunkájának, amelynek célja, hogy demokratizálja az éghajlatirányítást a város igazságos átmenete és karbonsemlegessége érdekében.
A projekt első műhelymunkája májusban zajlott, ahol a Klímaplatform és a közösség kulcsszereplői gyűltek össze, hogy megalapozzák a munkát, a második műhelymunkán a különböző szervezetek klímasemlegességhez kapcsolódó projektjeit, stratégiáit és ambícióit térképezték fel. A harmadik műhelymunka fontos mérföldkő volt, ahol a résztvevők elmélyedtek a változáselmélet koncepciójában, amely egy stratégiai keretrendszert biztosított a műhelymunka felépítéséhez és feladataihoz.
A változáselmélet egy átfogó módszertan, amelyet társadalmi változásokat célzó kezdeményezések tervezéséhez, végrehajtásához és értékeléséhez használnak. Ez a módszertan meghatározza a kívánt hosszú távú célokat, majd visszafelé térképezi fel azokat a szükséges feltételeket, beavatkozásokat és mutatókat, amelyek szükségesek ezek eléréséhez. A tevékenységek és az eredmények közötti lépések és kapcsolatok meghatározásával egyértelmű keretet nyújt arra, hogy megértsük, hogyan és miért várható a kívánt változás.
A műhelymunka során három munkacsoportban folyt az intenzív és együttműködő munka, mindegyik csoport kulcsfontosságú célokért felelt.
A műhelymunka két fő célja volt:
Amint a résztvevők a csoportokban dolgoztak, a változáselmélet modellje iránytűként szolgált, hogy stratégiáik átfogóak és megvalósíthatóak legyenek. A viták és az együttműködés célja Szombathely klímavédelmi terveinek szilárd alapjainak megteremtése volt.
A JUSTClimate projektről A JUSTClimate projekt középpontjában az éghajlati kormányzás demokratizálása és az inkluzív, részvételen alapuló döntéshozatal áll. A projekt inspirációját az ATELIER projekt innovációs műhelyeinek sikere adta, célja pedig, hogy Szombathelyen létrehozzon egy átmeneti arénát – egy együttműködési platformot, ahol minden szektorból érkező szereplők összefognak, hogy közösen alkossanak megoldásokat a dekarbonizáció érdekében.
A projekt megközelítése központi eleme a hálózati irányítás és a reflexív közös nyomon követés integrációja, ami biztosítja, hogy az átmenet a fenntarthatóság felé igazságos és méltányos legyen. Az éghajlati politikai műhelymunkák, közös innovációs ülések és egy állampolgári megfigyelőközpont létrehozásával a JUSTClimate célja, hogy helyi polgárokat, civil szervezeteket, ipari szereplőket és akadémiai intézményeket hatalmazzon fel, hogy közösen formálják városuk jövőjét.