Az augusztus 4-én megjelent rendelet kitárta a kapukat a felesleges tarvágások előtt, lehetőséget adott a természetvédelmi területeken történő fakitermelésre időkorlát nélkül. Ez azt jelentette, hogy az erdőket vegetációs időszakban, a madarak költési idejében is lehet vágni. A megfelelő tüzifa-ellátáshoz azonban minderre nem is lenne szükség.
A kormány legutóbb kiadott új módosításában augusztus 16-án mégis megtiltotta a természetvédelmi és Natura 2000 területeken a tarvágást. Az elmúlt hetekben zajló tüntetések, felszólalások, összefogások célt értek, de mindez még nem egy teljes értékű siker, hiszen a rendeletet nem visszavonták, csak felülírták. Mindemellett pedig alapvetően elenyésző cselekedet az, hogy kevesebb tűzifát termeljünk ki, hiszen a klímaváltozás miatt alapvetően a védelmezés, erdőtelepítés lenne a logikus lépés az irtással szemben. Jelenleg felértékelődik az erdők által nyújtott “ökoszisztéma-szolgáltatás”, hiszen a nyári kánikulában a fás területek néhány fokkal hűvösebb klímát kínálnak.
Szombathelyen az 1000 fa-programmal veszünk részt a fásításban, és természetesen nem engedjük az erdeinket. Mindent megteszünk annak érdekében, hogy megvédjünk minden fát a városban, hiszen ami most még csemete, az az unokáink számára hűvös árnyékot és jó levegőt adó terebélyes fa lesz majd.
Ezért sem dönthetünk elhamarkodottan: nem irthatjuk ki azért az erdőket, hogy az idei télen elegendő tűzifa álljon a rendelkezésünkre. A most kivágott fa nem megfelelő tüzelő az idei télre. Legalább egy éves száradási időre van szüksége ahhoz, hogy megfelelő legyen a fűtéshez. Így csupán a télen tapasztalható rossz levegőminőséghez járul hozzá.
Reméljük, a kormány által kínált fakitermelési lehetőségekkel a lehető legkevesebben fognak élni, hogy a jövő generációjának is szép, természetes, terebélyes erdőket hagyjunk majd. „A legjobb időpont a faültetésre 20 évvel ezelőtt volt. A második legjobb időpont ma van”.